Scripts (scenarios) for home security in the smart home / smart office - Vaios

Scripts (scenarios) for home security in the smart home / smart office

There are two main types in the IoT wolrd of Smart Home systems:

  • Automations that provide convenience and

  • Automations that add security to your home or office.

When we talk about security in the first place the topic is about human life and only then comes the property. But the wide range and capabilities of smart systems through automated scenarios improve security in both directions.

For the construction of automated scenarios in the direction of security, the systems that are installed are the so-called. DMS – Danger Management System or their other name SMS – Security Management System.

The security that is present in the systems is in the security:

  • through preventive measures,
  • for low-risk emergencies,
  • for emergencies, when the potential of fully automated evacuation processes and ensuring the lives of people is unleashed, as well as securing, as far as possible, the integrity of the property.

Automated security scenarios can be programmed and responsive to any of the above.

Automated scenarios for preventive security

Тези автоматизирани сценарии в смарт системите на умната къща или умния офис се определят основно като алармени системи и системи за сигнализация с последващи процедури с цел предотвратяване на бъдещ проблем.

Като отделни примери могат да бъдат посочени:

  • активиране на алармената система при нарушение на периметровата охрана, поставена на оградата на двора;
  • активиране на алармената система при нотификация от системата за видеонаблюдение;
  • активиране на алармената система при потенциален проблем за пожар, регистриран от температурните датчици;
  • активиране на алармената и оповестителните системи при теч и потенциално наводнение на обекта и други.

Автоматизирани сценарии
при нарушение на периметъра

По своята същност алармените СОТ (сигнално-охранителна техника) системи са превантивна мярка и предупреждение за проблем. Идентична е ролята на алармените системи, поставени в единен DMS – обща умна (смарт) система за управление на опасностите.

Смарт алармените системи могат да бъдат снабдени и програмирани за охрана, както на затворените помещения чрез обемни датчици и мук датчици. А също и да покриват по-големи открити площи като дворове посредством инфрачервените датчици за периметрова охрана. Същевременно развитието на технологиите позволи да бъдат фиксирани и обемите на преминаващите обекти, с което се минимализираха и фалшивите сработвания.

Всички тези обновление се включват и в днешните смарт варианти на системите за управление на сигурността посредством автоматизираните сценарии.

Зониране на къщата

Обектът може да бъде изграден чрез автоматизиран сценарии за охрана само за част от площа на къщата или офиса. Това добавя сигурност за дома в частта на къщата, където пребиваваме по-радко. Също така  може да се актива нощно време в частите на дома, където има ценни предмети или ходим по-рядко.

Като пример може да се представи къща на 2 етажа. Обикновено спалните помещения са на горния етаж, а всекидневната, кухнята, трапезарията – на долния. През нощта системата може да активира алармената система само на първия етаж като превантивна мярка от грабеж. Тази активност може да се стартира по няколко начина:

  • ръчно активиране от мобилната апликация;
  • автоматизирано активиране с изключване осветлението в спалните помещения или в цялата къща;
  • активиране в конкретен час от денонощието, например 23:00.

Случва се все пак да не можем да заспим нощно време и тогава отиваме… до хладилника. Кухнята обаче, е част от зоната, която нощно време е под охрана. С активирането на алармата рискуваме най-малкото да събудим всички, а дори може да получим като нечакани гости кола на охранителната фирма.
Тук системата отново има автоматизирано решение на потенциалния проблем. Системата може да бъде деактивирана от живущите и посетителите в къщата, спящи на горния етаж по няколко начина:

  • като включи осветлението. Това обаче създава риск от съвпадение на неправомерно влизане в къщата с пускането на лампата в спалнята и непредизвикан самосаботаж, “обезвреждайки” алармата.
  • Затова декативацията може да се случи от датчици за движение в долната част на стълбището между етажите. Така системата остава активна в рисковите части на къщата, докато искаме да прочетем книга през нощта или да отидем до тоалетната.

Автоматизиран сценарии против течове
и наводнения от външен характер

В цялостната сигурност на дома се включва и предотвратяването на проблеми в къщата, а също и в офиса, свързани с аварии във водопровода или канализацията.

Когато автоматизираме тази част на обекта за оптимално обезпечение е добре да покрием и двете страни на ВиК инсталациите.

  • водопровода подсигуряваме с магнет винтили, които управляваме дистанционно през smart home мобилната апликация или уеб-базирания софтуер, достъпван през браузер.
    Наличието на магнет винтилите позволява не просто да включите водопровода в сценариите за сигурност, но и да спирате и пускате водата в дома и офиса по-всяко време, когато искате да сте сигурни, че няма да има проблеми докато сте на почивка някъде, далеч от дома. Или пък за дълъг период ще сте home office и няма да се работи на бюро от обекта.
  • канализацията пък обезпечаваме с датчици за влага и теч/наводнение. Чрез тях системата получава първия алармен сигнал за проблем и задейства съответния авариен сценарии.

В завидимост от причината за наличието на повишено количество вода в помещението могат да се задействат два основни типа сценарии.

Течове във водопреносната инсталация в сградата

Това са локални проблеми. При тези случаи аварият сценарии има за цел да локализира и ограничи проблема.

  • сигнал от датчика за задействане на сценария.
  • изпращане на нотификация за авария на мобилните апликации на хората с профили към съответната система във и извън сградата.
  • прекратяване на водоснабдяването чрез магнет винтилите инстализани на преносните тръби за чиста вода.
  • прекратяване на електрозахранването в частта от къщата офиса, засегнати от теча.

Последната процедура от този тип сценарии за сигурност има за цел не само да предотврати къси съединения в електропреносната мрежа, но също и да причини фатални последствия за хората, които предстои да се заемат с отстраняването на проблема.

Големи наводнения,
причинени от природни бедствия

Когато причинителите са външни, обикновено природни бедствия, тогава сценариите имат за цел на първо място да подсигурят безопасността на хората в къщата или офиса.
От подобни ситуации местата, които са в опасност от наводнения са:

  • крайбрежни райни с опасност от цунами вълни;
  • сгради около реки, изградени върху речните тераси
  • къщи и офиси във поречията на реки, чиито водосбори над насеените места имат изградени язовири и други.

Изброяването на тези места не трябва да ни плаши, но е добре да имаме планиране и предвидимост на подобни сценарии, за да сме подготвени доколкото е възможно.

При настъпване на наводнение от по-голям мащаб се задейства и аварийният сценарии, засягащ цялата къща:

  • сигнал от датчика за задействане на сценария.
  • изпращане на нотификация за авария на мобилните апликации на хората с профили към съответната система във и извън сградата.
  • получаване на сигнал за авария в ГДПБЗН (Главна Дирекция Пожарна Безопасност и Защита на Населението)
  • прекратяване на водоснабдяването чрез магнет винтилите инстализани на преносните тръби за чиста вода.
  • прекратява се електрозахранването в цялата къща/офис.
  • активира се озвучителната система с призив да се качат всикчи хора и животни на горните етажи на сградата до пристигането на помощ.

Автоматизирани сценарии
за събития с ниско ниво на опасност
или аварийни ситуации

Границата между автоматизираните сценарии за събития с ниско ниво на опасност и тези за аварийни ситуации и събития е размита. Основната норма, която се следва е има ли пряка опастност за човешки живот или здравето на хората в обекта.
Затова пожар в обекта от гледна точка на автоматизираните сценарии за сигурност може да се категоризира:

  • като събитие с нисък риск, когато не застрашава човешки живот. Например пожароизвестителната система е отчела надвишаване на температурата в кухнята, което е причинено обаче, от загоряла тенджера или друг готварски проблем :).
  • в същото време подобен инцидент може да прерасне в аварийна ситуация, ако се получи късо съдинение в инсталацията от претоварената работа на електроуредите и възникнване на пожар в помещението.

За щастие и при двата типа събитие системата се намесва според програмирания автоматизиран сценарии за подсигуряване на безопасност на живущите в сградата.

При ситуации на малък пожар системата може да реагира според обема на възникналата ситуация.

Ситуация на малък пожар

При малък пожар, под което се разбира локално възникнал пламък, се активира пожароизвестителния модул към системата, който подава сигнал и се задейства последователността на автоматизирания сценарии.

  • сигнал от пожароизвестителната система за задействане на сценария.
  • получаване на сигнал за авария в ГДПБЗН.
  • изпращане на нотификация за авария на мобилните апликации на хората с профили към съответната система във и извън сградата.
  • активиране на пожарогасителната система на локално ниво (в помещението), за предотвратяване на разрастване на пожара.

Ситуация на голям пожар

Голям пожар на обекта, може да възникне както при инцидент с газови уреди, така и при расрастване на малък пожар. А също може да е причинен и от различни фактори и обстоятелства, включително и умишлен палеж.

При такива ситуации автоматизираните сценарии за сигурност следват процедурите в последователност от стъпки, при които с приоритет е опазването на живота и здравето на хората в сградата/къщата.

  • сигнал от пожароизвестителната система към софтуера за задействане на сценария
  • получаване на сигнал в службата за пожарна безопасност.
  • изпращане на нотификация за авария на мобилните апликации на хората с профили към съответната система във и извън сградата.
  • активиране на пожарогасителната система на локално ниво или навсякъде в къщата в зависимост от възникналия проблем.
  • отваряне на всички прозорци и входове на първия етаж и затваряне на прозорците на втория и по-горни етажи с цел преотвратяване на скачане от прозореца при изблик на паника.
  • спиране на осветлението в цялата къща с изключение на пътищата за евакуация.
  • стартиране на оповестителната система, която гласово повтаря простички команди записани и програмирани за аварийни ситуации.

Системата може да бъде програмирана да изпраща и запис от камерите за видеонаблюдение както и архив на нотификациите от системата. Това се превръща в своеобразна “черна кутия” (както при самолетите) на смарт системата, с което да се анализират причините за възникналата авария и предотвратяването им в бъдеще.

Автоматизирани сценарии
при природни бедствия

Несъмнено най-опасните и рискови събития за човек са именно природните бедствия – градушка, виелица, ураганни ветрове (торнада), наводнения (причинени от приливни вълни, вкл. цунами), земетресения, вулканични изригвания.

Според мястото, в което е изграден умния ни дом системите могат да бъдат, снабдени и програмирани адекватно според средата, за да ни помогнат в подготовката за посрещането на тези събития. Не трябва обаче, да сме на мнение, че системите на умен дом и автоматизираните сценарии ще ни спасят.

Автоматизациите имат ключова и много ценна роля в помощта, но не е правилно да се предоваряваме, когато говорим за спасяването на животи.

Автоматизиран сценарии при ураганен вятър

Като пример може да се посочи автоматизиран сценарии за къща, която е изградена в район със силни ветрове.
В този случай автоматизиранията сценарии следи включително данни, получавани за прогнозата за времето. На тази база известява по оповестителната система (високоговорителите в къщата) за неблагоприятни метеорологични събития за деня. Паралелно информира и препоръчва часовите диапазони, в които хората трябва да остават на закрито заради силни ветрове.
Когато прогнозиран ураганен вятър стане факт,

  • той бива отчетен от датчици, инсталирани отвън по стените в къщата или на двора.
  • данните подадени като алармен сигнал изпращат нотификации на мобилните устройства на всички живеещи в дома
  • системата за контрол на достъп “знае” дали и кой е в къщата и активира сценарии за осигуряване безопасността на хората в къщата.
  • затваря всички врати и прозорци, като остава активна опцията за влизане чрез чеиране или друг начин, които е програмиран, за да могат хората в двора да се приберат и да не остават заключени отвън.
  • спира осветлението в къщата, като за 10 минути (или друг настроен интервал) остават осветени “пътеките” към обезопасените подземия срещу ураганни ветрове.
  • прекъсва се водоснабдяването и електричеството по инсталациите (освен поддържащите системи на умния дом).

Автоматизиран сценарии при застудявания и виелици

Друг пример може да е за къща, построена на място, където има големи застудявания.
В този случай автоматизиранията сценарии може да следи данни получавани за прогнозата за времето и паралелно да

Автоматизиран сценарии при земетресение

Разбира се всеки дом трябва да е подготвен за природно бедствие, което идва без предварителен сигнал и може да се появи навсякъде.
Именно земетресението.

Все пак домът може да помогне и при такива изключителни ситуации.
В автоматизирания сценарии задействан при земетресение основна цел е евакуирането на хората от сградата. На база системата за контрол на достъпсистемата знае, кои посетителите са в у дома. Ако системата е снабдена с проследяващи датчици умната къща ще “знае” и в кои помещения има хора в момента на настъпване на бедствието.
Автоматизирания сценарии следва да се програмира в следния сценарии.

  • моментално спиране на достъпа в сградата до подземия и стаи без изход;
  • изключване на цялото осветление в къщата, като при изграден хардуер за проследяване на хората вътре в сградата може да останат осветени пътеки, водещи извън сградата;
  • автоматично отключване и отваряне на вратите водещи навън;
  • активиране на оповестителната система от която започват да се повтарят кратки команди за напускане на сградата.
  • още в началото бива спряно водоснабдяването и електричеството, за да се избегнат пожари или наводнения при разрушаване на инсталациите.

Изброените последни примери далеч не изчерпват възможностите на автоматизираните сценарии. Това са примери, които имат за цел да дадат представа.

За да изградите правилно както Вашият умен дом или умен офис е необходимо да познавате цялата палитра от възмжности. За тази цел не се колбайте да направите запитване или да се свържете с нас, за да можете да вземете правилното решение за Вас.

Остави Коментар

Need help?